MDI Energia: Lider w budowie biogazowni rolniczych

2021-08-27

„Odkąd w Polsce na dobre zagościły odnawialne źródła energii najbardziej rozpowszechniona stała się energia wiatrowa, a ostatnio energia słoneczna. To niewątpliwie niewyczerpalne źródła energii, jednak mają swoje ograniczenia. Przede wszystkim są zależne od warunków atmosferycznych. Dlatego coraz większego znaczenia nabiera sektor biogazowni. Biogazownie wytwarzają energię w sposób ciągły, tym samym minimalizując zanieczyszczenia środowiska poprzez zagospodarowanie odpadów.

 Biogazownia to najlepszy przykład pozyskiwania energii elektrycznej oraz ciepła w obiegu zamkniętym w ekologiczny sposób, tak istotny w dzisiejszych czasach. Działanie biogazowni wpisuje się w założenia koncepcji zrównoważonego rozwoju. Wytwarzanie prądu następuje poprzez fermentację wyłącznie materii organicznej. Biogazownie przyczyniają się do zmniejszenia emisji CO2 oraz zanieczyszczeń środowiska.

Od 2017 roku w Polsce notujemy wzrost ilości funkcjonujących biogazowni, jednak przyrost ten nadal nie robi wrażenia w porównaniu z innymi europejskimi państwami. Dlaczego mimo ogromnego potencjału jest to nadal tak niewykorzystana gałąź odnawialnych źródeł energii? I kto wiedzie prym w zasilaniu polskiego rynku w biogazownie?

Spółka giełdowa MDI ENERGIA SA w 2014 roku rozpoczęła budowę jednej z pierwszych portfelowych elektrowni biogazowych w Polsce.

Od tego czasu MDI ENERGIA SA przyczyniła się w znacznym stopniu do wzrostu ilości megawatogodzin energii pozyskanych z biogazu rolniczego. Wykonując 5 projektów, spółka odpowiadała za prawie połowę budowanych w ubiegłym roku elektrowni w Polsce. W tym roku MDI ENERGIA SA oddała do użytku 3 biogazownie (dane na koniec czerwca), a obecnie realizuje 6 kolejnych.  

MDI ENERGIA SA jest liderem w segmencie biogazowni na wsad organiczny. Udział spółki na rynku biogazowni szacowany jest na 30-40 proc. wszystkich budowanych elektrowni.

Spółka jako generalny wykonawca kompleksowo zajmuje się projektem w formule "pod klucz". MDI ENERGIA SA na początku roku rozszerzyła swoją ofertę o magazyny energii. Spółka widzi spory potencjał w elektrowniach hybrydowych, mając już za sobą budowę hybryd: biogaz + fotowoltaika, a także rozbudowanych biogazowni z systemem kogeneracji.

Od początku, gdy tylko biogazownie wkroczyły na polski rynek, uczestniczymy w ich kompleksowej budowie. Cieszy nas fakt, że możemy być częścią rynku OZE, jednocześnie przyczyniając się do transformacji rynku energetycznego. Staramy się na bieżąco reagować na zachodzące zmiany i oferować inwestorom najlepsze możliwe rozwiązania. Jednocześnie zapraszamy do współpracy właścicieli terenów nadających się pod budowę biogazowni nie będących inwestorem, którzy są zainteresowani powstaniem w tym miejscu elektrowni. Nasze 20-letnie doświadczenie oraz posiadane know-how pozwala na wykonywanie najbardziej zaawansowanych technologicznie projektów. Posiadamy sprawdzoną technologię oraz wykorzystujemy do budowy komponenty jedynie renomowanych, światowych dostawców. Dzięki temu wybudowane przez MDI ENERGIA SA biogazownie działają ze sprawnością 96 proc., co stanowi o ich niezawodności – mówi prezes MDI ENERGIA SA Grzegorz Sochacki.

MDI ENERGIA zbudowała do tej pory 18 biogazowni o łącznej mocy 16 MW, a wkrótce ta liczba wzrośnie. 

Taka ilość realizacji daje nam pozycję lidera na rynku. Żadna firma w Polsce nie była do tej pory wykonawcą tylu biogazowni. Elektrownie biogazowe to ważny segment rynku, jednak wciąż mało podmiotów decyduje się na tego typu inwestycje a szkoda, bo to obecnie najbardziej stabilne rozwiązanie pozyskiwania energii przy jednoczesnej utylizacji odpadów. Biogazownie to najbardziej ekologiczne rozwiązanie wśród dotąd znanych nam odnawialnych źródeł energii. Planujemy wzmocnić ten segment kolejnymi realizacjami. Struktura MDI ENERGIA SA składa się z kilkunastu oddziałów w całej Polsce. Obecny potencjał spółki pozwala kompleksowo realizować jednocześnie 15 biogazowni pod klucz wraz z przeprojektowaniem, jeśli zachodzi taka potrzeba – mówi Grzegorz Sochacki.